TOP PHOS – fenntartható foszfor management

A növénytermesztésben betöltött nélkülözhetetlen szerepe ellenére a hagyományos foszfor utánpótlási megoldások nem kellőképpen hatékonyak a növények fejlődésének szempontjából. Rengeteg gazdasági veszteséget okoznak. Erre reagálva a Timac AGRO 2010-ben bemutatott fejlesztése új lehetőségeket hozott a hatékony foszforutánpótlás területén. Termékeink megújultak és nagyon sok magyarországi gazda elismerését elnyerték. Ez a világ számtalan országában méltán elismert innováció megérdemli, hogy a bemutatását követő 10. évben felelevenítsük a miérteket és hogyanokat.

A foszfor utánpótlása létfontosságú a növénytermesztés során, hiszen minden energiaigényes és anyagcserefolyamat csak akkor tud biztonságosan lezajlani, he ez a tápelem megfelelő mennyiségben és felvehető módon van jelen a talajban. Különösen igaz ez a csírázás és a kezdeti fejlődés időszakában. Természetesen környezetvédelmi és gazdasági szempontból is lényeges, hogy olyan foszfor utánpótlási megoldásokat alkalmazzunk, melyek következtében csökken a foszfor-kimosódás, vagy lekötődés. Ennek a sokrétű feladatnak a megoldására dolgozták ki a Timac AGRO kutatói a TOP PHOS hatóanyagot, mely a veszteségek csökkentése mellett folyamatosan biztosítja a növény számára rendelkezésre álló foszfor mennyiséget.

A foszfor kutatások területén a Timac AGRO mindig is úttörőnek számított, hiszen már 2005-ben kísérletezett egy szerves alapú foszformolekula előállításával. Az ok pedig egyszerű. Bár a foszfor a növények szárazanyag tartalmának csupán 0,2%-át alkotják, kulcsfontosságú szerepet tölt be a nukleinsavak, foszfolipidek és ATP képzésében, tehát a növények képtelenek fejlődni ezen tápanyag megfelelő jelenléte nélkül. A szervetlen foszfát részt vesz a legfontosabb enzimreakciók és metabolikus folyamatok szabályozásában.

Foszfor tartalmú műtrágyák gyártása

A nyersfoszfátok különböző apatitiokból állnak, melyek közös jellemzője a nehezen bontható struktúra. Ezért a finomra őrölt nyersfoszfát erősen savanyú területeken használható, és az elhúzódó feltáródás miatt csak talajfeltöltésre alkalmas.

Az oldható foszfort tartalmazó műtrágyák gyártása minden esetben egy kémiai reakción alapul, melynek során a nyersfoszfát feltárása zajlik le. A feltárás módja alapján különböző végtermékek keletkeznek. A kénsavas feltárás eredménye a szuperfoszfát, a foszforsavas feltárás végterméke a triple-szuperfoszfát, a salétromsavas feltárást követően pedig nitrofoszfátok keletkeznek.

A szuperfoszfát (SSP) a legelterjedtebben használt foszforműtrágya. Vízoldható monokalcium-foszfátot és szabad foszforsavakat tartalmaz. A vízoldható hatóanyag tartalom 18% P₂O₅, amiből legfeljebb 5% lehet a szabad foszforsav.

A szuperfoszfát (SSP) azonban agronómiailag nem hatékony! Vízoldható része reakcióba lép a talajoldatban lévő vegyületekkel és gyorsan lekötődik, így a tápanyag nagy része (kb. 70 – 80 %) elérhetetlenné válik a növények számára. További kockázatot jelent a foszfátok eutrofizációs hatása, mely erősebb a nitrogénformák káros, algaképző hatásánál és súlyos oxigénhiányos állapot eléréséhez vezethet.

TOP PHOS – a tudomány eredménye

A talaj oldható szervetlen foszfortartalmának szintje oly módon marad állandó, hogy a talaj szerves foszfortartalma fokozatos mineralizáció útján egészíti ki a veszteséget. A foszfor felszabadulásának sebessége a talajban lefolyó biológiai oxidációs folyamatok intenzitásától függ. Ezt az összefüggést vették figyelembe a Timac AGRO kutatói a TOP PHOS speciális alapanyag kikísérletezése során.

Az egyszerű szuperfoszfát (SSP) hatóanyagot Ca ionok közvetítésével huminsavhoz kötötték, abszorpciós komplexet létrehozva. Az így létrejött foszfor-humát-komplexek ellenálnak annak a folyamatnak, melynek során a talaj felvehető foszfátkészlete fel nem vehető alakba megy át. Ennek köszönhető, hogy a TOP PHOS technológiával készült műtrágyáinkból a növények számára nélkülözhetetlen foszfor folyamatosan, a talajoldat foszfortartalmának változása ütemében válik felhasználhatóvá.

A reakció közben felszabaduló huminsav fontos szerepet tölt be a kötött formában lévő foszfátok felszabadításában is. Nagy abszorpciós képességüknek köszönhetően magukhoz vonzzák a talajban lévő foszfátokat, mely így azonnal felvehetővé válik a növények számára.